Wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej to jedna z ważniejszych decyzji, którą musimy podjąć, kiedy urządzamy łazienkę. W przeciwieństwie do innej armatury sanitarnej zakup kabiny prysznicowej jest ściśle związany z ergonomią przestrzeni łazienkowej.

 

Kształt kabiny prysznicowej

Wybór odpowiedniego kształtu kabiny prysznicowej jest ściśle związany z wielkością łazienki. W małych łazienkach najlepiej sprawdzają się drzwi do wnęki czy kabina półokrągła. Pozwalają one zaoszczędzić miejsce w niedużej łazience i zwiększyć komfort jej użytkowania. Decydując się na montaż dużej kabiny prostokątnej lub kwadratowej, zyskujemy większą powierzchnię kąpielową.

 

Materiał oraz drzwi kabiny

Ścianki kabiny są zazwyczaj wykonywane z akrylu lub szkła. Dobrze jest zdecydować się na droższy wariant, jakim jest szkło hartowane. Jest ono trwalsze i bardziej wytrzymałe od akrylu. Zaletą transparentnego szkła jest optyczne powiększenie łazienki, co warto mieć na uwadze, jeśli mamy niewielką łazienkę. Jednak całkowicie przejrzyste szkło nie jest łatwe do utrzymania w czystości, dlatego warto zwrócić uwagę czy zostały zastosowane powłoki, które minimalizują ilość osadów oraz kamienia.

Drzwi do kabiny prysznicowej powinny być dostosowane do wielkości łazienki. Na rynku można znaleźć kabiny z drzwiami obrotowymi, wahadłowymi, przesuwanymi, składanymi oraz systemy bezdrzwiowe. W małych łazienkach lepiej sprawdzają się modele z drzwiami przesuwanymi lub składanymi. W większych łazienkach dobre będą się prezentować drzwi obrotowe lub w stylu WALK-IN.

 

Trwałość i bezpieczeństwo

Decydując się na zakup kabiny prysznicowej, powinniśmy też zwrócić uwagę na jej trwałość i bezpieczeństwo. Nie ma nic gorszego niż przeciekające ściany w kabinie prysznicowej, dlatego tak ważna jest gwarancja szczelności kabiny. Dobry jakościowo system uszczelek nie będzie się kruszyć, zmieniać barwy oraz będzie odporny na trwałe zanieczyszczenia. Bezpieczeństwo powinny gwarantować hartowane szkło niezależnie od jego grubości czy faktury.